FOTO NA PROVÁZKU 2019 - XIX. ROČNÍK

Upoutávku najdete ZDE.

Veni, vidi, vici (přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem)
Tak bych mohl shrnout 19. ročník fotografické výstavy Foto na provázku, která se uskutečnila 1. – 2. června 2019 v kulturním domě ve Strunkovicích nad Blanicí, a které se účastnilo 37 fotografek a fotografů z celé ČR.

Veni (přišel jsem)
Když jsem přišel v pátek 31. května do prázdného sálu KD, kde se za několik hodin měla začít instalovat fotografická výstava, začala na mne dopadat mírná deprese a obavy, zda to letos zvládnu. Díky Věrce a Rudovi se podařilo postavit stojany, natahat provázky a připravit kolíčky pro zavěšení fotek včas. Nervozita mírně opadla. Pak se začali trousit první fotografové a zvonit telefony. Jak začaly chodit zprávy o tom, kdo z přihlášených fotografů nedorazí a naopak, kdo se nepřihlásil a chce zde vystavovat, začala nervozita opět stoupat. Jolanka Kimlová nám pomohla vyzdobila vchodové dveře tematickým nápisem „Dobré ráno Foto na provázku“. Maky pak pomohla s instalací fotodokumentace z předchozích ročníků a vylepením sponzorských log. Do lednice jsme přichystali občerstvení na vernisáž a okolo desáté večer jsme pověsili poslední fotografie. Dávám si studené pivo z pivovaru, od kterého bych se klidně nechal materiálně sponzorovat a jdu spát.

Vidi (viděl jsem)
Ráno (sobota 1. června 2019) jsem se probudil do slunečného dne. Viděl jsem v tom dobré znamení. Ještě rychle vyndat z ledničky občerstvení, posbírat popadané fotky, pomoct nanosit zvukaři do sálu techniku a zopakovat si úvodní slovo. Úderem desáté jsem přivítal všechny přítomné a že jich nebylo málo. Hlavně na nic nezapomenout. Poděkovat sponzorům, pozvat na doprovodný kulturní program a vysvětlit pravidla každoroční soutěže o autora nejzajímavějších fotografií. Což je každoročně marné, marné, marné…
A pak se otevřely dveře do sálu a proud lidí se valil dovnitř mezi ty stovky barevných fotografií. Obrázků z dalekých i blízkých krajin. Pohledů na architekturu, přírodu a život kolem. A k tomu nám nádherně zpívala Vlaďka Bauerová za doprovodu kláves a kontrabasu. A lidé chodili kolem se skleničkami vína a prohlíželi si ty zavěšené skvosty, ty ozdoby chycené za kolíčky a hodnotili je a zkoumali, a nebo zase jen tak posedávali a poslouchali ty libé tóny. A já jsem zase viděl, že lidi kolem jsou šťastný, a že to má smysl, a že to s tím Fotem na provázku zkusím ještě příští rok, i když jsem měl chvíle, že bych s tím seknul. A to ne že bude příští rok jubilejní 20. ročník, ale kvůli těm lidem, co přišli a chodí, a přijdou i příští rok, a jsou to lidičky, které třeba zase celý rok neuvidím.
Podvečerní a večerní program na parketu na Sokolské louce byl v režii neratovické kapely Voras Band a legendární pražské formace Blues Session. To se slovy těžko popisuje, to je potřeba slyšet. Kdybych to měl shrnout do jednoho slova, tak POHODA, na kterou dorazilo tradičně mnohem více přespolních, než místních. A aby to byla dokonalá pohoda, zajišťoval na místě občerstvení Jirka „Koblih“ Vlach, za což mu patří dík.

Vici (zvítězil jsem)
Zvítězil jsem tím, že jsem přežil sobotní den a večer a noc a nakonec i to nedělní dopoledne (2. června 2019), v rámci kterého jsem promítal v místním kině svůj dokumentární film z expedice na Bajkal a Jirka Csirik ze sousedních Vitějovic pak film „Běžci v Keni“, protože je sám poměrně úspěšný běžec na dlouhé tratě.
A pak bylo poledne a zase se vítězilo. Odborná porota ve složení Josef Pecka, Martina Benešová a Pavel Semerád ocenili šestici vystavujících. Návštěvníci pak vybrali dalších šest fotografů, jejichž fotografie se jim nejvíce líbily. A kdo z návštěvníků dorazil na slavnostní vyhlášení a byl vylosován, tak také zvítězil a dostal nějakou tu cenu.
A najednou tu byl konec a společné fotografování a já měl pocit, že jsme vyhráli všichni. Všichni, kdo vystavovali, všichni návštěvníci, všichni hudebníci…protože jsme si to užili v klidu a pohodě a to v době, kdy se někde jinde střílí, hladoví a umírá, není vůbec málo, jen my to tady bereme jako samozřejmost.

Výsledky fotografické soutěže Foto na provázku 2019
Výsledky berte s rezervou. Jiná odborná komise by vybrala třeba jiné autory. Více, anebo méně návštěvníků, by zamíchalo pořadím fotografů vybraných „laickou porotou“.
Odborná porota ocenila:

Ivana Beneše (Praha) za hezký detail nehezkých objektů.
Luďka Jánoše (Prachatice) za čistou linii a barevnou vyváženost.
Janu Kučerovou (Prachatice) za výborné zachycení prostoru.
Lukáše Ptáčka (Vodňany) za ucelený cyklus a vztah k focenému objektu.
Ivanu Řandovou (Strakonice) za zachycení mizejícího světa a práci se světlem.
Martinu Veselou (Vodňany) za zachycení detailu.

Laická porota (návštěvníci) vybrala tyto autory fotografií:

1. Pavel Bače (Pěkná)
2. Kateřina Přibylová (Prachatice)
3. Václav Hošna (Číčenice)
4. Ivan Beneš (Praha)
5. Alexandr Kolovratník (Brno)
6. Ivana Řandová (Strakonice)

Součástí letošní výstavy byla i tematická soutěž, které se účastnilo s jednou fotografií 16 fotografů a fotografek. Odborná porota posoudila jak se s tématem „Dobré ráno“ autoři popasovali a vybrala jako nejúspěšnější fotografii Lucie Sandany (Prachatice). Návštěvníci pak ocenili v této kategorii fotografii Alexandra Kolovratníka (Brno)

Všem sponzorům velký dík. Dík i všem kdo, přiložili ruku k dílu při přípravě a při samotném průběhu Fota na provázku. Poděkování patří všem vystavujícím, a zejména pak všem návštěvníkům, protože bez nich by to nebylo ono. V neposlední řadě se o dobrou atmosféru postarali i hudebníci, zpěváci, zpěvačky…
Tak „Dobré světlo“ a krásné léto. A nezapomeňte fotit a za rok na 20. ročníku Fota na provázku.

Za organizátory
Karel Matějka

 
Reportáž najdete ZDE.
Vystavující autoři v abecedním pořadí (37):

B

Beneš Ivan
Blecha Jiří
Burda Karel

Č

Černý Rudolf

D

Dobrovolná Iva
Doskočil Jiří

H

Hanus Milan
Havlice Jiří
Hošna Václav
Hvězda Martin

J

Jánoš Luděk

K

Kluibr Pavel
Kolovratník Alexandr
Koterzyna Pavel
Kučerová Jana

L

Lebeda Pavel

M

Madar Matěj
Matějka Karel
Maxa Milan

N

Němec Lukáš
Novotný Pavel

P

Prokop František
Přibylová Kateřina

R

Rambousková Lucie
Rošický David

Ř

Řandová Ivana
Řehák Milan

S

Sandany Lucie
Stříbrský Aleš

Š

Šimák Josef
Štěrbák Zdeněk
Štětina Ivan

V

Vágo Rudolf
Vozábal Lumír

Z

Závorka Petr
Závorka Vladimír

Ž

Žemlička Přemek


 Optimalizováno pro rozlišení
1024x768
© BoD